Kniha ztracených věcí

14. července 2011 v 13:31 | Colette |  Knihovnička
Chtěla bych vám zase napsat o jedné jedinečné knížce. Jmenuje se Kniha ztracených věcí a je od autora Johna Connollyho (Na ostří nože, Nokturna aj.).

Skutečnost a fantazie se začaly jaksi prolínat… Tak tato věta stojí na obálce knihy. Je to velmi hluboká věta. Když otevřete knížku, tak nějak vnitřně pochopíte, čím ale neumíte to vyjádřit slovy. Mám pocit, že Kniha ztracených věcí je docela jiný druh příběhů, ačkoliv se to na první pohled nezdá.
Nejprve vám to přijde jako knížka, která není pro děti, poté, jako klasický opsaný příběh donekonečna, na chvilku přejdete do pohádky a potom jste v hororu. A na konci…tu knížku milujete celým svým srdcem.
Devítiletý David začne mít podivné záchvaty poté, co zemře jeho maminka. Začne chodit nejprve k psychologům a posléze dokonce k psychiatrům. David slyší šeptat knížky. Na jejich zahradě vidí podivnou postavu a v zatuchlém domě cítí neznámý pach. V této část knihy do vás prostupuje šílenství, máte husí kůži a děsíte se toho, co přijde jako další. Ztracení lidé a ta hrozná díra v zapuštěném záhoně.
A právě tam, ve válkou zmítané zemi, spadne letadlo, právě tam, kde se v tu chvíli bude nacházet David.
A když se probudí, bude úplně jinde.
Tento hrůzostrašný příběh vám nedá spát. Chtěla jsem napsat, že ho zhltnete jedna dvě, jenže jsem si uvědomila, že to nejde. Jako by snad kniha ukrývala mnohem více stránek, než jich vidíte. Autor se nebojí používat takových výrazů, jako ´a v chladném vzduchu se zakouřilo z jeho vnitřností´, nebo ´Vrazil do mě ruku a vyrval mi srdce. Bolelo to.´
Teprve když jsem přečetla knížku dvakrát, uvědomila jsem si její podstatu, uvědomila jsem si, o čem je doopravdy.
A první a poslední věta v knize?:
1. Bylo nebylo-neboť přesně tak by měly začínat všechny příběhy-, žil jeden chlapec, který ztratil maminku. ß tady se autor pokouší o navození mylného dojmu pohádky.
2. A tak David zavřel ve tmě oči, neboť vše, co se ztratilo, se opět našlo. Tuto větu znám nazpaměť a pokaždé mi naskočí husí kůže, když si uvědomím, co se ztratilo, co se našlo, kam se to David dostal napoprvé, a kam se dostal napodruhé- když zemřel.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama